Apidura to brytyjska firma rodzinna produkująca wysokiej jakości, ultralekkie i wodoszczelne systemy pakowania do bikepackingu.

Marka została założona w 2013 roku przez doświadczonych rowerzystów – entuzjastów przygód i wypraw, których nie ogranicza ciężar bagażu. Poszukiwali oni nowatorskich rozwiązań dla coraz popularniejszej aktywności sportowej jaką staje się bikepacking, czyli turystka rowerowa „na lekko”. 

Misją Apidury jest dostarczanie fanom rowerowych przygód zaawansowanych technicznie produktów, pozwalających na swobodne eksplorowanie świata. Pomysły i projekty marki wynikają wprost z doświadczeń i testowania prototypów produktów na najróżniejszych rowerowych szlakach przez współpracującą z firmą szeroką rowerową społeczność. Apidura projektuje z myślą o potrzebach najbardziej wymagających rowerzystów. Innowacje technologiczne i zastosowanie wysokiej jakości materiałów umożliwia tworzenie lekkich, wytrzymałych i w pełni wodoodpornych toreb, sakw i worków rowerowych.

 Serie produktów Expedition, Racing, Backcountry i City oferują lekkie i odporne na czynniki atmosferyczne torby, które z łatwością zamontujesz do kierownicy, ramy i siodełka swojego roweru, bez względu czy planujesz przejażdżkę po terenie czy po mieście. 

Apidura przykłada dużą wagę do ograniczania swojego negatywnego wpływu na środowisko. Kładzie duży nacisk na świadome i odpowiedzialne decyzje zakupowe. Stąd też torby marki projektowane są zgodnie z zasadą „Built to Last”, czyli z myślą o ich funkcjonalności i maksymalnej trwałości. Uniwersalność i wszechstronność projektów umożliwia zastosowanie ich w różnego typu rowerach, a także łatwość ich naprawy. Apidura zachęca, by kupować mniej i rzadziej oraz dbać o posiadany sprzęt. Nieustannie poszukuje także nowych i bardziej skutecznych rozwiązań w zakresie ograniczania swojego śladu węglowego (np. poprzez oferowanie tylko jednej kolorystyki produktów). Wszystkie produkty są wolne od toksycznych PFAS.

Apidura posiada też certyfikat B Corp, dla firm utrzymujących najwyższe standardy praktyk zrównoważonego rozwoju. Jest też członkiem światowego ruchu Shift Cycling Culture, który aktywizuje branżę i społeczność rowerową na rzecz ochrony środowiska i walki ze zmianami klimatu.